BRANIX GASNI UREĐAJI

 

O NAMA

 

ugradnja gasnih uredjajaPreduzeće Branix u okviru Auto centra u Ugrinovcima,Zemunska 148 (put Batajnica –Ugrinovci), je 2004.god.počelo sa ugradnjom  gasnih uredjaja u automobile.Kvalitetan odnos prema poslovanju,dobar  menadžment,kvalitetan i licenciran majstorski kadar,originalni i kvalitetni delovi i uredjaji,i dobro opremljen servis,su dobri preduslovi za postizanje kvaliteta i zadovoljstvo  korisnika naših usluga.
Opredelili smo se za ugradnju visoko kvalitetnog i dugogodišnje svetski priznatog uredjaja italijanskog proizvodjača Lovato.
Medjutim da bi udovoljili zahtevima tržišta,preduzeće je ponudilo i druge uredjaje, od Turskog proizvodjača.Ti uredjaji nisu brendirani kao uredjaji Lovato,ali po kvalitetu malo zaostaju,a po ceni su  jeftiniji. Na izvedene radove i ugradjene delove preduzeće daje jednogodišnju garanciju.
Branix je razvio ugradnju svih vrsta uredjaja,odnosno pokriva sve vrste automobila.
Na tehničkom pregledu Branix-a može se  uzeti polazni uput za atest ,a u organizaciji Branix-a može se izvršiti atest,i obaviti ostale aktivnosti da bi se završio posao do kraja,odnosno da bi se u saobraćajnu dozvolu upisalo da je vozilo na gas.
Ukoliko se želi više informacija o uredjajima na TNG,ILI METAN, delovima za ugradnju i njihovim izvedbama,kataloškim oznakama ili dimenzijama delova,možete kompletne informacije dobiti odlaskom na sajt www.lovatogas.com.
Imajte na umu da nijedno pitanje iz ove oblasti nije glupo,i svako zaslužuje ozbiljan odgovor.


Možete nas kontaktirati na telefon. 011 377 4612,ili E-mail. info@branixdoo.com.

 

CENE UGRADNJE GASNIH UREDJAJA

 

Cena ugradnje gasnog uredjaja u osnovi zavisi od:
-vrste i marke uredjaja i opreme koja se ugradjuje,
-dali je motor karburatorski,injektion,ili sa obrizgavanjem preko dizne u svaki cilindar,
-broja cilindara,
-dali je usisna grana metalna ili plastična
-od izvedbe usisa,odnosno vrste neophodnog miksera,
-konfiguracije motora u košu,odnosno slobodnog mesta i pristupačnosti zonama u koje se ugradjuju delovi,
-vrste rezervoara-dali je cilindrični, ili torusni (koji se montira na mesto rezervnog točka),i
-načina pričvršćivanja rezervoara-dali je potrebna ugradnja  graničnika(teleskopa),ili nekih namenskih nosača.

Zato je pre svakog ugovaranja ugradnje neophodno izvršiti pregled motora i vozila, i tek potom odrediti cenu ugradnje gasnog uredjaja.

Za osnovne uobičajene tipove vozila i motora,sa ugradnjom cilindričnog rezervoarom cene sa matrijalom su:

  • Vozila sa klasičnim karburatorom (to su uglavnom vozila  i motori čija konstrukcija datira od osamdesetih godina,kao što su:Z 101,YUGO 45,
    LADA RIVA I SAMARA i većina drugih zapadnoevropskih automobila
    proizvedenih pre 1990.god.
    Cena je:       od   20.000 din.(250 eura) za uredjaj LOVATO,i 
    od   17.600 din.(220 eura) za uredjaj Turske proizvodnje.

  • Za vozila sa injektion diznom-t.zv. singl point injekticion po pravilu cena se uvećava za 2.400 din(30 eura).za vozila sa četvorocilindričnim motorom sa četiri dizne cena se po pravilu uvećava za 4.000 din. (50 eura),a za ugradnju torusnog rezervoara cena se uvećava za  oko 2.800 din (35 eura).

  • Za vozila sa motorom  novije generacije,a to su po pravilu vozila proizvedena posle 1998.god.,i motori sa plastičnom usisnom granom,za uspešno izvodjenje radova i kvalitetan rad motora neophodno je ugraditi po, novom postupku ,gasni uredjaj nove generacije,takozvani sekvent uredjaj, kod koga ubrizgavanje reguliše kompjuter.

Cena ugradnje gasnog uredjaja u ova vozila kreće se od  52.000 din.( 650 eura)
Navedene cene su orijentacione,a za pouzdane cene preporučujemo dolazak u servis.

 

ATESTIRANJE VOZILA NA GAS

Vlasnicima vozila sa pogonom na TNG-tečni naftni gas,preporučujemo da odmah nakon ugradnje izvrše atestiranje ugradnje odnosno ugradjenog uredjaja.Uglavnom  radionice koje se bave ugradnjom uredjaja ugradjuju atestirane uredjaje i delove,medjutim nije redak slučaj da pojedini uredjaji iako su novi i kupljeni na našem tržištu,ne zadovoljavaju zahteve i standarde koje ovlašćene organizacije  traže pri atestiranju.Zato se preporučuje vlasnicima vozila koji se spremaju za ugradnju uredjaja na TNG da obrate pažnju,odnosno najsigurnije je da se uredjaj ugradjuje u onom servisu koji ima ugovoreno vršenje atesta sa ovlašćenom organizacijom.
Kompletna procedura,po ugradnji uredjaja, do uvodjenja atesta u saobraćajnu dozvolu je sl.:

  • Pregled vozila u ovlašćenoj organizaciji za vršenje tehn.pregleda.Ovde se konstatuje da je u vozilo  ugradjen gasni uredjaj,i dobija se popunjena odredjena dokumentacija(Registracioni list) na osnovu koje se nastavlja procedura.Za vlasnike vozila koji ugradju uredjaja vrše u Branix-u,ovaj pregled je besplatan.

  • Pribavljanje Rešenja o upućivanju na ispitivanje.Ovaj dokumenat za teritoriju Beograda može se pribaviti samo  u M.U.P. Srbije,ulica Ljermontova br.12a. i za sada isključivo vlasnik vozila lično ili na osnovu zakonski overenog ovlašćenja.Pri podnošenju zahteva prilaže se popunjen Registracioni list ,popunjen zahtev MUP-u,i dokaz o uplaćenoj odgovarajućoj Republičkoj administrativnoj taksi(uplatnica) .
    Vlasnici koji pregled rade u Branix-u,uz popunjen Registracioni list dobijaju popunjen obrazac zahteva,i uplatnicu.

  • Pregled i ispitivanje-atestiranje vozila.Za vršenje ovog pregleda za Beograd su ovlašćene tri institucije i to:Mašinski fakultet u Beogradu,A.M.S.S. u Ruzveltovoj ulici,i  Institut u Vinči,kod Beograda.

Vozila za koja se konstatuje da su ugradjeni uredjaji i delovi,i izvršena ugradnja u skladu sa važećim standardima i zakonskim zahtevima,dobijaju dokaz(atest)-uverenje o tehničkoj ispravnosti ugradjenih uredjaja i opreme u vozilo za pogon motora na T.N.G.,a vozila koja imaju nedostatke dobijaju popis istih i rok u kome se oni moraju otkloniti.

  • Tehnički pregled vozila.Sa Uverenjem o ispravno ugradjenom uredjaju,sada je potrebno otići u neki od centara za vršenje tehničkog pregleda,i izvršiti tehnički pregled vozila,a potom se procedura okončava u M.U.P.-u.

  • Verifikacija uverenja(atesta) u saobraćajnu dozvolu.Da bi pred zakonom bili apsolutno ispravni,i da bi koristili popust pri registraciji vozila, zato što vozite auto koje smanjeno zagadjuje čovekovu okolinu,potrebno je otići u neko od opštinskih odelenja MUP-a,i uz predhodnu uplatu za novu saobraćajnu dozvolu i uplatu Republičke administrativne takse,dobiti novu saobraćajnu dozvolu na kojoj će na poledjini biti upisano-VOZILO NA GAS-

  • Uverenj(Atest) važi  10 godina.

PREPORUKA:

  • Ukoliko istovremeno vršite produženje registracije i atestiranje vašeg vozila,uštedećete trošak administrativne takse,i trošak vršenja tehničkog pregleda.

  • Ukoliko krećete u proceduru atestiranja,preporučujemo da nam se obratite kako bi vam dali ažurne,detaljne,kompletne i precizne informacije.

  • Kontakt telefon. 011 377 4612,ili E-mail. Branix@yubc.net.

 

IZRAČUNAVANJE ISPLATIVOSTI ULAGANJA U UGRADNJU GASNOG UREDJAJA

 

Gasni uredjaj će se otplatiti nakon broja preveženih kilometara,koji možemo izračunati primenjujući sledeću formulu:

                      TU
K=  ---------------------------  x  100 (Km)
     (CB x PB) – (CP x PP)

Gde je:

  1. K    = broj kilometara nakon kojih počinje ušteda
  2. TU  = troškovi ugradnje(u din)
  3. CB  = cena benzina  (u din/litar)
  4. PB  = potrošnja benzina (u  litara/100 km)
  5. CP  = cena plina  (u din/litar)
  6. PP  =  potrošnja plina (u litara/100 km)

Primer:
Na prosečnom primeru vozila Z 101 to bi izgledalo ovako:
TU = 17.600 din.(Uzimamo jeftiniju varijantu uredjaja-220 e).
CB =         95 din/lit.
PB =           9  lit/100 km.
CP =       51,5 din/lit.
PP =        10  lit/100 km.

                    17600
K = ---------------------------- x 100 =  5.176 km
         95 x 9  -  51,5 x 10
To znači da će mo vozeći sledećih 5.176 km iz uštede otplaćivati ulaganje u uredjaj,a posle te kilometraže imaćemo efektivnu uštedu za popravljanje ličnog budžeta.Ukoliko ugradnju izvšimo sa odloženim plaćanjem,rezultati su mnogo povoljniji.

Ako želimo izračunati period vremena nakon koga će nam se otplatiti ulaganje u uredjaj, posle izračunavanja kilometraže po gornjoj formuli primenimo sledeću formulu:
            K
V = ---------   (godina)
           Kg

Gde je:
-V   = vreme za koje će se otplatiti uredjaj (u  godinama)
-K   = broj kilometara za koji će se otplatiti uredjaj-iz gornje formule.
-Kg = broj kilometara koji se prelazi godišnje.

Primer:
Ako sledimo gornji primer,i ako predpostavimo da će mo godišnje prevesti 12.000 km. Tada će nam se uredjaj isplatiti za:

            5.176
V = -------------- =  0,43 godine.   (odnosno za nešto preko pet meseci)
          12.000

 

NEISPRAVNOSTI GASNOG UREĐAJA

U želji da pomognemo korisnicima vozila sa pogonom na tečni naftni gas,vozačima i profesionalnom osoblju na ugradnji i održavanju,dajemo listu neispravnosti,uzrocima i otklanjanju neispravnosti za vozila sa karburatorskim motorom.Ovo uputstvo se po logici dobrim delom može koristiti i za razumevanje kvarova na motorima sa multi point ubrizgavanjem,dok se kod novije generacije motora,a naročito kod motora kod kojih su ugradjeni sekvent uredjaji,u slučaju nastanka kvara, preporučuje obraćanje specijalizovanim radionicama.
Praksa pokazuje da smetnje u gasnom pogonu malokad potiču od sa­mog gasnog uredjaja. Najčešće je uzrok nešto drugo.
Ovde navodimo smetnje koje mogu poticati iz samoga gasnog uredjaja, a uz njih i savete kako ih možemo otkriti i pokušati otkloniti.
Neispravnosti, njihovi uzroci i otklanjanje

Kvar

Mogući uzrok

Otklanjanje kvara

1. Teškoće u palenju motora (startovanju)

Nema gasa, dotiče premalo gasa ili je smeša prebogata.

 

 

1.1Prazan rezervoar

Napuniti rezervoar.

 

1.2. Zatvoren ručni ventil na multi ventilu.

Otvoriti ručni ventil.

 

1.3.  Elektroventil gasa neispravan ili nema napona.

Popraviti elektroventil ili elektricnu instalaciju.

 

1.4. Membrana drugog stepena probušena.

Zameniti membranu.

 

1.5. Odušak na isparivaču začepljen ili prigušen

Pročistiti odušak.

 

1.6. Korodirali električni kontakti na bilo kom električnom uredaju za gas.

Očistiti spojeve, uspostaviti strujni krug.

 

2. Neispravan isparivač, pukla membrana visokog visokog  pritiska.

Popraviti ili zameniti membranu

 

3.Crevo niskog pritiska do mešača:

 

 

3.1. probušeno, uvlači vazduh

Zameniti crevo.

 

3.2. začepljeno.

Pročistiti crevo.

 

4.  Elektrosaug ne radi.

Dovesti ga u ispravno stanje

 

5. Dotiče prevelika količina startnog goriva u mešač.

5.1. Podesiti ili popraviti isparivač.

 

6. Zaprljan filter  vazduha.

Očistiti ili zameniti uložak filtera.

 

7. U motor dotiču oba goriva, smješa je prebogata.

 

 

Otvoren je i ventil za benzin

Popraviti ili zameniti ventil

2. Motor ne radi ni na gas ni na benzin.

Nema dotoka nijednog goriva ili dotiču oba.

 

 

1. Oba su ventila bez struje i zato zatvorena.

Pregledati osigurač

 

2. Kablovske stopice na ventilima labave ili odvojene.

Stopice čvrsto spojiti i osigurati  dobar kontakt.

Kvar

Mogući uzrok

Otklanjanje kvara

 

3. Kablovske stopice na prekidaču labave

Stopice čvrsto spojiti i osigurati  dobar kontakt.

 

4. Ventil za benzin zabunom je ručno otvoren, a paljenje se obavlja na gas.
Motor dobija gas, a prezasićen je benzinom.

Ručno zatvoriti ventil za benzin. Ako treba, izvaditi svećicu i osušiti je.

3. Motor radi na benzin, aii ne radi na gas.

Nema dotoka gasa.

 

 

1. Kablovska stopica na ventilu gasa labava

Stopicu čvrsto spojiti i osigurati dobar kontakt.

 

2. Kablovska stopica na prekidaču labava

Stopicu čvrsto spojiti i osigurati dobar kontakt.

 

3. U rezervoaru nema gasa

Napuniti rezervoar.

 

4.  Zatvoren ventil za pražnjenje?

Otvoriti ventil za pražnjenje na multiventilu.

 

5. Vakumski vod do isparivača ima pregib, ne zaptiva  ili se odvojio.

Vakumski vod pritegnuti ili ga zameniti novim.

 

6. Isparivač zaledjen.

Startovati na benzin, pustiti da se motor ugreje, prebaciti na gas. Proveriti jesu li creva do isparivača i od njega nakon kratkog vremena topla; u protivnom ozračiti rashladni sistem

4. Motor radi na gas, ali ne radi  na benzin.

Nema dotoka benzina.

 

 

1. Kablovska stopica na ventilu za benzin labava

Stopicu čvrsto spojiti i osigurati dobar kontakt.

 

2. Kablovska stopica na prekidaču labava ili odvojena

Stopicu čvrsto spojiti i osigurati dobar kontakt.

 

3. Rezervoar benzina prazan.

Napuniti rezervoar benzinom

 

4. Filter za benzin začepljen

Filter očistiti ili ga zameniti.

 

5. Benzinska pumpa ne radi, membrana oštećena jer je radial na suvo.

Pregledati benzinsku pumpu, ako treba zameniti membranu.

 

 

Pažnja: Nikad ne isprazniti benzinski rezervoar do kraja

 

6. Ventil plovka u karburatoru blokirao (osušen), jer se vozilo predugo samo na gas

Karburator otvoriti i ventile ponovno razraditi, prema potrebi očistiti karburator. Povremeno koji kilometar voziti na benzin.

Kvar

Mogući uzrok

Otklanjanje kvara

5. Motor se gasi u praznom hodu.

Neravnomjeran dotok gasa.

 
 

1.  Pukla membrana Niskog pritiska ili odvodno crevo propušta.

Zameniti oštećeni deo

 

2. Ostećena gumica  na polugici ventila u  isparivaču (drugog stepena)

6. Motor radi neravnomerno.

Oštećena gumica na polugici ventila u isparivaču. (prvog stepena)

Zameniti gumicu.

7. Motor u praznom hodu radi na gas, ali nema snage

Dotok gasa nedovoljan ili prigušen.

 

 

1. Membrana u isparivaču verovatno napukla.

Pregledati membranu i ako je potrebno, zameniti je.

 

2. Rezervoar gasa skoro   prazan, a pritisak u njemu nedovoljan.

Napuniti rezervoar za gas.

 

3. Ventil za pražnjenje na multiventilu nije potpuno otvoren.

Ventil potpuno otvoriti.

 

4. Zavrtanj za  doziranje doziranjekzadoziranje gasa poremećen.

Ponovo podesiti  uredjaj.

 

5.  Motor vuče »falš vazduh« i time ima premalo gasa. Spoj miksera i karburatora ne dihtuje.

Osigurati dobro dihtovanje.

8. Motor se gasi u toku vožnje pri oduzimanju gasa.

Nedostatak gasa u praznom hodu ili dotok oba goriva (prebogata smeša)

 

 

1.  Premalen broj obrtaja  u praznom hodu.

Podesiti prazan hod na propisani broj obrtaja.

 

2.  Nepravilno podešen gas za prazan hod.

Ponoviti i pravilno podesiti gas praznog hoda.

 

3. Propuštanje na membrani drugog stepena, niskopritisnom crevu ili usisnom sistemu motora.

Svaki deo pregledati, zameniti neispravni deo ili pritegnuti spojeve.

 

4. Otvorena oba ventila pa motor dobija i benzin i gas.

Pronađi uzrok ili neispravnost u elektroventilu ili elektricnoj instalaciji. Mozda je benzinski ventii ručno otvoren.

 

5.  Neispravan isparivač

Popraviti ili zameniti neispravni deo.

9. Motor u praznom hodu radi na benzin ali nema snage.

Dotok bezina prigušen.

 

 

Filter za benzin začepIjen, jer je rezervoar gotovo uvijek ispražnjen.

Filter očistiti ili zameniniti. Nikad ne voziti do praznog rezervoara.

 

Čestice nečistoća iz rezervoara povučene su sa dna.

 

10.  Motor u praznom hodu ne radi na gas.

Nema dotoka gasa ili do-tiče i benzin.

 
 

Vakumski vod do isparivača ima pregib, ne zaptiva ili se odvojio.

Vakumski vod pritegnuti ili ga zameniti novim.

 

    Ventil na benzin propušta, smeša gasa i benzina prebogata.

Kontrolisati ventil za bezin u zatvorenom stanju (bi-rač staviti na plin). Odvojiti benzinski vod prema karburatoru sa ventila. Ako pri startovanju na gas ističe benzin, ručno zatvoriti ven­til za benzin. Popraviti kvar.

11. Motor u praznom hodu ne radi na benzin.

Uz benzin dotiče i gas.

 

 

Ako ventil za gas propušta, uz benzin u motor ulazi i gas; smeša je prebogata.

Zatvoriti ventil za pražnje­nje na multiventilu. Da li motor sada radi ispravno? Ako radi, proverite je li neis­pravnost u elektrici. Otvori­ti ventil za pražnjenje, skinuti stopicu kabla sa ven­tila za gas i pustiti da motor radi u položaju za benzin. Ako tada radi ispravno, ventil za gas je neispravno pod strujom i u položaju za benzin. Vjerovatno je neis­pravan prekidač-birač gori­va. Ako ni pri odvojenom ventilu za gas motor ne ra­di na benzin, neispravan je sam ventil za gas jer pro­pušta. Do zamjene ventila ventil za pražnjenje na multiventilu držati zatvoren.

12. Gubitak snage I povećana potrošnja.

Neispravnost u nekom delu električnog sistema palenja motora. Usisni ventili propuštaju u momentu palenja.

Pregled sistema palenja, otkloniti neispravnosti.

13. Povratni plamen, pucanje i pucketanje u karburatoru i usisnoj grani

Palenje loše pode-
šeno.

Pregled sistema palenja, otkloniti neispravnosti.

 

Usisni ventili lepe
u vodjicama.

Podesiti tačku palenja.

 

Usisni ventili ne na-
ležu na sedišta.

Pregledati i očistiti ventile, vodjice, sedišta; popraviti ih ili zameniti.

14. Pucanje u izduvnom loncu.

Siromašna smeša gasa i vazduha.
Uzroci: slab ili ometan do-
tok gasa i uvlačenje »falš vazduha« - vidi tačku 7.

Vidi postupke pod brojem 7.

 

U izduvni sistem dolazi
još zapaljiva, nesagore-
na smeša.

  • Povremeno izosta-
    janje palenja.

  • Vrlo kasno palenje.

  • Izduvni ventili lepe
    u vodjicama

  • Izduvni ventili ne
    naležu na sedišta.

 

 

Otkloniti neispravnost u električnom, sistemu palenja.


Tačno podesiti palenje i pregledati sistem predpa-
Ienja.

Pregledati i očistiti ventile, vodjice, sedišta; popraviti
ih ili zameniti.

 

 

Sva prava zadržana © Branix d.o.o.

Izradio KompArt